Lördagen den 12 maj är det dags för vårsäsongens avslutningscup för deltagare i JP-Bowlingen. Cupen baseras på snittresultaten under den gångna säsongen.

Som vanligt spelas cupen i Bowling Arena och vi hoppas att så många som möjligt kan delta i cupen!

Program

14:30 – Ankomst till Bowling Arena
15:00 – Kvalomgång 1
16:00 – Kvalomgång 2
– 26 bästa till cupspel
– 6 högsta kvalresultaten direkt till steg 2
17:00 – Steg 1 (20 st)
17:20 – Steg 2 (10+6 st)
17:40 – Steg 3 (8 st)
18:00 – Steg 4 (4 st)
18:15 – Steg 5 (2 st)
18:30 – Prisutdelning och buffé i restaurangen


 

Anmälda spelare: Klubb:
Inger Spörk Biodlarna
Lennart Karlsson Biodlarna
Olle Werning Biodlarna
Ove Florin Biodlarna
Stefan Carlsson Carlssons
Susanne Carlsson Carlssons
Anders Rogvall City Bowlers
Andreas Kratz Fan-boys
Daniel Cartéus Fan-boys
Thomas Johansson Fan-boys
Ulf Sandqvist Fan-boys
Jonny Carlsson Fan-tastic
Peter Borg Fan-tastic
Tony Nilsson Fan-tastic
Lars Tegmyr Ghost Division
Stig-Ove Wisberg Ghost Division
Christofer Waern Golfarna
Martin Ryden Golfarna
Håkan Andersson Lag HP
Peter Qvennerstedt Lag HP
Alf Spörk Optimisterna
Svenne Nord Optimisterna
Marcus Häll Pdb Data
Leif Olsson Pdb Data
Annica Andersson Pdb Data
Mathias Arwidsson Pdb Data
Göran Hallin Rådslaget
Lena Söderblom Rådslaget
Sari Östh Rännbowlers
Tomas Östh Rännbowlers
Kenny Andersson Rännbowlers
Anders Karlsson Rännbowlers
Kjell Olin Saab Training System
Reijo Anttila Saab Training System
Sigge Wadenrud Team 60+
Stig Claesson Team 60+
Rodhe Fransson Team Rodhe
Åsa Castenbrandt Team Rodhe
Annica Daag-Gustafsson Team Rodhe
Michel Gauthier The Bears
Samuel Fauth The Bears
Thomas Edlund Thomas
Johan Lantz We Are Clean
Michael Söderberg We Are Clean
Jon Petersson We Are Clean
Björn Lusth Vi två
Kenneth Johansson Vi två
Joakim Ferm VS Smide 1
Oskar Öberg VS Smide 2
Sonny Andersson VS Smide 2
Bo Renberg VS Smide 2
Simon Nilsson xXx
Emma Mainhed xXx
Ola Gustavsson xXx
Kevin Almqvist xXx


Resultat kvalspel

Plats 7-26 går vidare till cupspel steg 1
Plats 1-6 går vidare till cupspel steg 2

Spelare: Lag: Resultat:
1 Reijo Anttila Saab Training 682
2 Anders Rogvall City Bowlers 682
3 Simon Nilsson xXx 681
4 Ola Gustavsson xXx 666
5 Christoffer Waern Golfarna 652
6 Jon Petersson We Are Clean 639
7 Johan Lantz We Are Clean 630
8 Lars Tegmyr Ghost Division 625
9 Michael Söderberg We Are Clean 620
10 Kenneth Johansson Vi två 617
11 Alf Spörk Optimisterna 609
12 Michel Gauthier The Bears 606
13 Svenne Nord Optimisterna 603
14 Stefan Carlsson Carlssons 593
15 Annika Andersson Pdb Data 589
16 Ulf Sandqvist Fan-boys 585
17 Martin Rydén Golfarna 579
18 Ove Florin Biodlarna 573
19 Martin Tellbom Nackspärr KK 572
20 Kevin Almqvist xXx 570
21 Sigge Wadenrud Team 60+ 567
22 Oskar Öberg VS Smide 1 566
23 Olle Werning Biodlarna 562
24 Mathias Arwidsson Pdb Data 562
25 Anders Karlsson Rännbowlers 559
26 Susanne Carlsson Carlssons 557
27 Stig Claesson Team 60+ 554
28 Emma Mainhed xXx 554
29 Håkan Andersson Lag HP 552
30 Sonny Andersson VS Smide 2 548
31 Stig-Ove Wisberg Ghost Division 546
32 Sari Östh Rännbowlers 545
33 Björn Lusth Vi två 544
34 Samuel Fauth The Bears 544
35 Andreas Kratz Fan-boys 541
36 Markus Häll Pdb Data 534
37 Peter Borg Fan-tastic 533
38 Inger Spörk Biodlarna 532
39 Thomas Johansson Fan-boys 527
40 Rodhe Fransson Team Rodhe 519
41 Annica Daag Gustafsson Team Rodhe 518
42 Daniel Cartéus Fan-boys 516
43 Joakim Ferm VS Smide 1 509
44 Lennart Karlsson Biodlarna 507
45 Tomas Östh Rännbowlers 502
46 Jamie Torrealba The Bears 502
47 Jonny Carlsson Fan-tastic 495
48 Bo Renberg VS Smide 2 494
49 Kjell Olin Saab Training 493
50 Tony Nilsson Fan-tastic 484
51 Kenny Andersson Rännbowlers 480
52 Leif Olsson Pdb Data 473

Resultat cupspel

Steg 1

 Res

Johan Lantz vs Susanne Carlsson 189-163
Lars Tegmyr vs Anders Karlsson 195-160
Michael Söderberg vs Mathias Arwidsson 166-164
Kenneth Johansson vs Olle Werning 185-179
Alf Spörk vs Oskar Öberg 182-181
Michel Gauthier vs Sigge Wadenrud 174-187
Svenne Nord vs Kevin Almqvist 229-233
Stefan Carlsson vs Martin Tellbom 200-222
Annika Andersson vs Ove Florin 155-145
Ulf Sandqvist vs Martin Rydén 188-159

Steg 2

 Res

Reijo Anttila * vs Johan Lantz 202-224
Anders Rogvall * vs Lars Tegmyr 221-168
Simon Nilsson * vs Michael Söderberg 173-160
Ola Gustavsson * vs Kenneth Johansson 182-207
Christoffer Waern * vs Alf Spörk 258-175
Jon Petersson * vs Sigge Wadenrud 223-183
Annika Andersson vs Kevin Almqvist 184-176
Ulf Sandqvist vs Martin Tellbom 176-220

* Topp 6 och direktkvalificerade från kvalet


 

Steg 3

 Res

Johan Lantz vs Anders Rogvall 234-183
Simon Nilsson vs Kenneth Johansson 243-199
Christoffer Waern vs Jon Petersson 212-182
Annika Andersson vs Martin Tellbom 160-166

Steg 4

 Res

Johan Lantz vs Simon Nilsson 242-223
Christoffer Waern vs Martin Tellbom 246-176

Steg 5

 Res

Johan Lantz vs Christoffer Waern 154-211