Fredagen den 3 juni 2011 17.00 är det dags för Avslutningscupen för deltagare i JP-Bowlingen och Korpen. Cupen baseras på snittresultaten under den gångna vårsäsongen.

Som vanligt spelas cupen i Bowling Arena och vi hoppas att så många som möjligt kan delta i cupen!

Program

16:30 – Ankomst till Bowling Arena
17:00 – Kvalomgång 1
18:00 – Kvalomgång 2
– De 26 bästa till cupspel
– De 6 högsta kvalresultaten direkt till steg 2
19:00 – Steg 1 (20 st)
19:20 – Steg 2 (16 st)
19:40 – Steg 3 (8 st)
20:00 – Steg 4 (4 st)
20:15 – Steg 5 (2 st)
20:30 – Prisutdelning och buffé i restaurangen


Anmälda spelare

JP-Bowlingen                  Korpen:                     
Yvonne Nord Blåbären Mali Jancovic Rådslaget
Erik Gustafsson En kvar Thomas Dalkvist Rådslaget
Stig Classon Team 60+ Lena Söderblom Rådslaget
Daniel Cartéus Fan-boys Ing-Marie Svensson Rådslaget
Alf Spörk Optimisterna Janina Andersson Rännbowlers
Svenne Nord Optimisterna Kenny Andersson Rännbowlers
Kjell-Åke Karlssons Optimisterna Anders Karlsson Rännbowlers
Tomas Qvist M-Clean Marcus Gustafsson Rännbowlers
Jan-Eric Roman Team 60+
Thomas Pedersen AMF Killar
Susanne Carlsson Carlssons
Stefan Carlsson Carlssons
Anders Rogvall City Bowlers
Olle Gannerud Game Over
Inger Spörk Biodlarna
Peter Borg Fan-tastic
Gunnar Elbrink Fan-tastic
Andreas Kratz Fan-tastic
Thomas Johansson Fan-tastic
Tony Nilsson Fan-boys
Jonny Carlsson Fan-boys
Stig-Ove Wisberg Ghost Division
Branislav Ubavic AMF Killar
Tomo Subotin Game Over
Olle Werning Biodlarna
Ove Florin Biodlarna
Lennart Karlsson Biodlarna
Peter Classon VSSmide 1
Oskar Öberg VSSmide 1
Joakim Ferm VSSmide 1
Lars Tegmyr Ghost Division
Jonas Gustafsson En kvar
Michael Gauthier The Bears
Simon Nilsson Hej o hå JKK
Tuomo Halonen AMF Killar
Jonathan Kübeck City Bowlers
Christoffer Waern Golfarna
Martin Rydén Golfarna
Daniel Ström M-Clean
Leszek Graniczka Kompisarna
Beau Kelly The Bears
Emma Mainhed City Bowlers
Erik Tellbom Nackspärr KK
Jamie Torrelba The Bears

Resultat kvalspel

Spelare:                                     Lag:                      Res:
1 Anders Rogvall City Bowlers 696
2 Tuomo Halonen AMF Killar 670
3 Thomas Pedersen AMF Killar 667
4 Daniel Ström M-Clean 663
5 Svenne Nord Optimisterna 656
6 Tomas Qvist M-Clean 639
______________________________________ Till steg 2 i cupspelet __________
7 Olle Gannerud Game Over 621
8 Oskar Öberg VSSmide 1 618
9 Stefan Carlsson Carlssons 616
10 Tony Nilsson Fan-boys 616
11 Erik Tellbom Nackspärr KK 611
12 Kjell-Åke Karlsson Optimisterna 608
13 Olle Werning Biodlarna 607
14 Gunnar Elbrink Fan-tastic 601
15 Beau Kelly The Bears 589
16 Lars Tegmyr Ghost Division 587
17 Jan-Eric Roman Team 60+ 587
18 Branislav Ubavic AMF Killar 586
19 Mali Jancovic Rådslaget 585
20 Stig-Ove Wisberg Ghost Division 577
21 Leszek Graniczka Kompisarna 574
22 Erik Gustavsson En kvar 573
23 Thomas Johansson Fan-tastic 571
24 Daniel Carteus Fan-boys 569
25 Alf Spörk Optimisterna 567
26 Jonathan Kübeck City Bowlers 564
______________________________________ Till steg 1 i cupspelet __________
27 Martin Rydén Golfarna 563
28 Peter Classon VSSmide 1 556
29 Inger Spörk Biodlarna 556
30 Simon Nilsson Hej o håå JKK 551
31 Tomo Subotin Game Over 549
32 Christoffer Waern Golfarna 547
33 Lennart Karlsson Biodlarna 547
34 Stig Classon Team 60+ 542
35 Emma Mainhed City Bowlers 541
36 Joakim Ferm VSSmide 1 538
37 Lena Söderblom Rådslaget 537
38 Anders Karlsson Rännbowlers 529
39 Susanne Carlsson Carlssons 528
40 Andreas Kratz Fan-tastic 528
41 Jonny Carlsson Fan-boys 528
42 Janina Andersson Rännbowlers 527
43 Peter Borg Fan-tastic 524
44 Jonas Gustavsson En kvar 523
45 Ove Florin Biodlarna 517
46 Michel Gauthier The Bears 511
47 Ing-Marie Svensson Rådslaget 495
48 Kenny Andersson Rännbowlers 488
49 Marcus Gustafsson Rännbowlers 572
50 Yvonne Nord Blåbären 429
51 Jaime Torrealba The Bears 412

 


Resultat cupspel

Steg 1

 Res

Olle Gannerud vs Oskar Öberg 170-216
Stefan Carlsson vs Stig-Ove Wisberg 202-158
Erik Gustavsson vs Thomas Johansson 164-181
Branislav Ubavic vs Daniel Cartéus 202-187
Alf Spörk vs Jonathan Kübeck 168-198
Leszek Graniczka vs Olle Werning 282-143
Gunnar Elbrink vs Beau Kelly 181-162
Lars Tegmyr vs Kjell-Åke Karlsson 146-182
Erik Tellbom vs Mali Jancovic 185-170
Tony Nilsson vs Jan-Eric Roman 168-162

Steg 2

 Res

Thomas Johansson vs Oskar Öberg 155-195
Stefan Carlsson vs Tony Nilsson 177-207
Jonathan Kübeck vs Anders Rogvall * 216-183
Leszek Graniczka vs Tuomo Halonen * 223-154
Erik Tellbom vs Daniel Ström * 197-158
Branislav Ubavic vs Thomas Pedersen * 218-226
Gunnar Elbrink vs Sven-Eric Nord * 161-196
Kjell-Åke Karlsson vs Tomas Qvist * 197-203

* Topp 6 och direktkvalificerade från kvalet


 

Steg 3

 Res

Oskar Öberg vs Leszek Graniczka 195-203
Jonathan Kübeck vs Tony Nilsson 230-201
Erik Tellbom vs Thomas Pedersen 195-196
Svenne Nord vs Tomas Qvist 175-229

Steg 4

 Res

Thomas Pedersen vs Leszek Graniczka 234-184
Jonathan Kübeck vs Tomas Qvist 217-227

Steg 5

 Res

Tomas Qvist vs Thomas Pedersen 221-225