Fredagen den 13 januari 2012 är det dags för höstsäsongens avslutningscup för deltagare i JP-Bowlingen. Cupen baseras på snittresultaten under den gångna höstsäsongen.

Som vanligt spelas cupen i Bowling Arena och vi hoppas att så många som möjligt kan delta i cupen!

Program

16:30 – Ankomst till Bowling Arena
17:00 – Kvalomgång 1
18:00 – Kvalomgång 2
– De 26 bästa till cupspel
– De 6 högsta kvalresultaten direkt till steg 2
19:00 – Steg 1 (20 st)
19:20 – Steg 2 (16 st)
19:40 – Steg 3 (8 st)
20:00 – Steg 4 (4 st)
20:15 – Steg 5 (2 st)
20:30 – Prisutdelning och buffé i restaurangen


Anmälda spelare

HCP:
Olle Werning Biodlarna 29
Ove Florin Biodlarna 18
Lennart Karlsson Biodlarna 36
Inger Spörk Biodlarna 33
Stefan Carlsson Carlssons 25
Susanne Carlsson Carlssons 35
Anders Rogvall City Bowlers 16
Sofia Karlsson City Bowlers 22
Erik Gustafsson En kvar 29
Andreas Kratz Fan-Boys 32
Daniel Cartéus Fan-Boys 26
Ulf Sandqvist Fan-Boys 34
Gunnar Elbrink Fan-Tastic 29
Jonny Carlsson Fan-Tastic 37
Peter Borg Fan-Tastic 34
Tony Nilsson Fan-Tastic 29
Lars Tegmyr Ghost Division 24
Stig-Ove Wisberg Ghost Division 17
Yvonne Nord (spelare ej) Gojjera 47
Christoffer Wern Golfarna 21
Martin Rydén Golfarna 30
Patrik Andersparr Hornen 36
Håkan Andersson Lag HP 32
Peter Qvennerstedt Lag HP 33
Alf Spörk Optimisterna 19
Kjell-Åke Karlsson Optimisterna 17
Svenne Nord Optimisterna 14
Bengt Petersson Petsson 34
David Petersson Petsson 32
Kent Johansson RBK Ungdom 3
Michael Sandgren RBK Ungdom 11
Göran Hallin Rådslaget 23
Ing-Marie Svensson Rådslaget 29
Lena Söderblom Rådslaget 33
Anders Karlsson Rännbowlers 48
Kenny Andersson Rännbowlers 50
Tomas Östh Rännbowlers 42
Janina Andersson Rännbowlers 39
Ida Andersson Rännbowlers 39
Reijo Anttila Saab Training 18
Kjell Olin Saab Training 21
Jan-Eric Roman Team 60+ 23
Sigge Wadenrud Team 60+ 16
Stig Classon Team 60+ 36
Jean Freding Team 60+ 38
Martin Tellbom Team Nackspärr 23
Annica Daag Gustafsson Team Rodhe 41
Annika Svärd Team Rodhe 47
Rodhe Fransson Team Rodhe 44
Åsa Castenbrandt Team Rodhe
Maj-Britt Ekman (spelar ej) Team Suxess 24
Lena Jonsson Team Suxess 23
Samuel Fauth The Bears 35
Jaime Torrelba The Bears 50
Michel Gauthier The Bears 27
Fred Hagwall The Bears 50
Thomas Pedersen T.T.T. 5
Tomas Qvist T.T.T. 10
Emma Mainhed T.T.T. 21
Simon Nilsson T.T.T. 33
Thomas Edlund T.T.T. 17
Joakim Ferm VS Smide 1 35
Jonas Orrgren VS Smide 1 35
Marcel Stolt VS Smide 1 50
Peter Claesson VS Smide 1 43
Oscar Öberg VS Smide 1 50
Ronny Lukasson VS Smide 2 39
Sonny Andersson VS Smide 2 46
Bo Rehnberg VS Smide 2 32
Johan Lantz We Are Clean 5
Filip Lindbjer We Are Clean 7
Michael Söderberg We Are Clean 10

Resultat kvalspel

Spelare:                                     Lag:                        Res:
1 Anders Rogvall City Bowlers 663
2 Dan Cartéus Fan-boys 642
3 Johan Lantz We Are Clean 640
4 Michael Söderberg We Are Clean 623
5 Sofia Karlsson City Bowlers 621
6 Jan-Eric Roman Team 60+ 617
______________________________________ ___________________________ __________
7 Svenne Nord Optimisterna 616
8 Erik Gustafsson En kvar 613
9 Michael Sandgren RBK Ungdom 603
10 Filip Lindbjer We Are Clean 599
11 Bo Renberg VS Smide 2 594
12 Sigge Wadenrud Team 60+ 592
13 Thomas Pedersen T.T.T. 589
14 Peter Borg Fan-tastic 588
15 Stig-Ove Wisberg Ghost Division 581
16 Emma Mainhed T.T.T. 576
17 Thomas Edlund T.T.T. 574
18 Göran Hallin Rådslaget 574
19 Kent Johansson RBK Ungdom 567
20 Ing-Marie Svensson Rådslaget 564
21 Håkan Andersson Lag HP 562
22 Christoffer Wearn Golfarna 558
23 Lars Tegmyr Ghost Division 552
24 Kjell-Åke Karlsson Optimisterna 550
25 Oskar Öberg VS Smide 1 547
26 Ove Florin Biodlarna 547
______________________________________ ___________________________ __________
27 Tomas Qvist T.T.T. 544
28 Kenny Andersson Rännbowlers 540
29 Annika Daag Gustafsson Team Rodhe 540
30 Peter Claesson VS Smide 1 539
31 Lena Söderblom Rådslaget 538
32 Janina Andersson Rännbowlers 538
33 Susanne Carlsson Carlssons 538
34 Martin Tellbom Team Nackspärr 538
35 Alf Spörk Optimisterna 537
36 Peter Qvennerstedt Lag HP 536
37 Jean Freding Team 60+ 535
38 Samuel Fauth The Bears 534
39 Tony Nilsson Fan-tastic 533
40 Stefan Carlsson Carlssons 532
41 Reijo Anttila Saab Training 531
42 Jonny Carlsson Fan-tastic 531
43 Stig Classon Team 60+ 530
44 Joakim Ferm VS Smide 1 530
45 Anders Karlsson Rännbowlers 529
46 Tomas Östh Rännbowlers 526
47 Simon Nilsson T.T.T. 525
48 Gunnar Elbrink Fan-tastic 521
49 Sonny Andersson VS Smide 2 518
50 Inger Spörk Biodlarna 515
51 Jonas Orrgren VS Smide 1 515
52 Michel Gauthier The Bears 511
53 Lennart Karlsson Biodlarna 509
54 Lena Jonsson Team Suxess 506
55 Kjell Olin Saab Training 498
56 Martin Rydén Golfarna 498
57 Patrik Andersparr Hornen 498
58 Annika Svärd Team Rodhe 496
59 Olle Werning Biodlarna 496
60 Ida Andersson Rännbowlers 495
61 Ulf Sandqvist Fan-boys 490
62 Andreas Kratz Fan-boys 483
63 Åsa Castenbrandt Team Rodhe 482
64 Jaime Torrelba The Bears 472
65 Marcel Stolt VS Smide 1 470
66 Fred Hagwall The Bears 467
67 Rodhe Fransson Team Rodhe 466
68 Bengt Petersson Petsson 461

Till steg 1 i Cupspelet: Emma Mainhed
Till steg 2 i Cupspelet: Johan Lantz


Resultat cupspel

Steg 1

 Res

Michael Sandgren vs Kjell-Åke Karlsson 183-187
Göran Hallin vs Thomas Pedersen 169-201
Erik Gustafsson vs Svenne Nord 142-196
Ove Florin vs Emma Mainhed 201-216
Filip Lindbjer vs Lars Tegmyr 212-207
Christoffer Wearn vs Kent Johansson 178-185
Sigge Wadenrud vs Håkan Andersson 207-151
Ing-Marie Svensson vs Thomas Edlund 205-217
Peter Borg vs Bo Renberg 189-174
Oskar Öberg vs Stig-Ove Wisberg 159-189

Steg 2

 Res

Daniel Cartéus (topp 6) vs Kjell-Åke Karlsson 178-165
Jan-Eric Roman (topp 6) vs Thomas Pedersen 207-188
Anders Rogvall (topp 6) vs Svenne Nord 160-237
Johan Lantz (topp 6) vs Emma Mainhed 147-198
Filip Lindbjer vs Michael Söderberg (topp 6) 233-207
Sofia Karlsson (topp 6) vs Kent Johansson 170-195
Sigge Wadenrud vs Thomas Edlund 210-224
Peter Borg vs Stig-Ove Wisberg 202-177

Steg 3

 Res

Daniel Cartéus vs Jan-Eric Roman 174-210
Svenne Nord vs Emma Mainhed 218-222
Filip Lindbjer vs Kent Johansson 252-208
Thomas Edlund vs Peter Borg 199-152

Steg 4

 Res

Jan-Eric Roman vs Emma Mainhed 182-177
Filip Lindbjer vs Thomas Edlund 185-183

Steg 5

 Res

Jan-Eric Roman vs Filip Lindbjer 159-217