Lördag den 29 maj 2010 är det dags för Avslutningscupen för deltagare i JP-Bowlingen och Korpen baserat på snittresultaten under den gångna säsongen. Som vanligt spelas cupen i Bowling Arena och vi hoppas att så många som möjligt kan delta i cupen!

Program avslutningscup 29 maj 2010

13:30 ankomst till Bowling Arena
14:00 Kval 1
15:00 Kval 2
– De 26 bästa till cupspel, de 6 högsta kvalresultaten direkt till steg 2
16:00 Steg 1 (20 st)
16:20 Steg 2 (16 st)
16:40 Steg 3 (8 st)
17:00 Steg 4 (4 st)
17:15 Steg 5 (2 st)
19:30 Prisutdelning och sommarbuffé i restaurangen

Kostnad 100 kr (deltagare i Korpen), spelare i JP-Bowlingen betalade i samband med anmälningsavgiften.


Anmälda spelare

 1. Anders Rogvall, City Bowlers
 2. Olle Gannerud, Team BOA
 3. Annica Gannerud, Team BOA
 4. Simon Nilsson, Hej och håå JKK
 5. Branislav Ubavic, AMF Killar
 6. Tomo Subotin, Carinas Carameller
 7. Thomas Pedersen, AMF Killar
 8. Tomas Östh, Rännbowlers 
 9. Janina Andersson, Rännbowlers
 10. Kenny Andersson, Rännbowlers
 11. Victor Lindberg, Juniorerna
 12. Gunnar Elbrink, Fläktwoods
 13. Emma Mainhed, City Bowlers
 14. Mathias Johansson, Rännbowlers
 15. Michel Gauthier, The Bears
 16. Kristian Persson, King Pins
 17. Sven Nilsson, Prototal
 18. Mats Isaksson, Prototal
 19. Ivan Bacelj, Prototal 
 20. Sandro Padoan, Prototal 
 21. Håkan Sandahl, Ghost Division
 22. Andreas Karlsson, AMF Killar
 23. Ryzard Tarczyk, Kompisarna
 24. Per Larsson, SCA
 23. Gunnar Junedahl, Team 60+
 26. Bo-Göran Andersson, SCA
 27. Niclas Arphult, Rännbowlers
 28. Tanja Andersson, City Bowlers
 29. Peter Borg, Fläktwoods
 30. Tony Nilsson, Fläktwoods
 31. Jonas Grendalen,
 32. Jan-Eric Roman, Team 60+ 
 33. Thomas Johansson, Fläktwoods
 34. Carina Hjort, Carinas Carameller
 35. Stig Claesson, Team 60+
 36. Kennet Svensson, Team 60+
 37. Reijo Anttila, Saab Training
 38. Nils Nettermark, Saab Training
 39. Kjell Olin, Saab Training
 40. Roger Ahlström, Saab Training
 41. Björn Tisell
 42. Olle Werning, Biodlarna
 43. Inger Spörk, Biodlarna
 44. Bengt Staaf, Posten IF 2
 45. Lennart Ottosson, Posten IF 2
 46. Torbjörn Jansson, Posten IF 2
 47. Åke Daltegen, Posten IF
 48. Peter Knutsson, Posten IF
 49. Alf Spörk, Optimisterna
 50. S-E Nord, Optimisterna
 51. Emelie Hjorth, Bowlers
 52. Stefan Carlsson, Carlssons
 53. Susanne Carlsson, Carlssons
 54. Mattias Hortberg, KingPins
 55. Emilia Lindstrand, Juniorerna
 56. Kevin Almqvist
 57. Viktoria Ubavic, Juniorerna
 58. Joakim Adolfsson, Juniorerna
 59. Daniel Cartéus, Fläktwoods
 60. Jean Freding, Team 60+
 61. Leszek Graniczka, Kompisarna
 62. Östen Johansson, ÖA
 63. Johannes Venemyr, ÖA
 64. Philip Venemyr, ÖA
 65. Stefan Axelsson, ÖA
 66. Tomas Haderberg, Kompisarna
 67. Lars Tegmyr, Ghost Division
 68. Joakim Ferm, VSSmide 1
 69. Ronny Lukassen, VSSmide 2
 70. Sonny Andersson, VSSmide 2
 71. Anders Tallvid, VSSmide 2
 72. Caroline Florens, Ghost Division
 73.  Jamie Torrealba, The Bears

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Resultat kval

Spelare, lag Res
1.      Alf Spörk 655
2.      Lennart Ottosson 645
3.      Nils Nettermark 641
4.      Roger Ahlström 636
5.      Svenne Nord 610
6.      Emelie Hjort 608
7.      Olle Gannerud 596
8.      Mattias Hortberg 593
9.      Bengt Staaf 586
10.  Lars Tegmyr 586
11.  Håkan Sandahl 586
12.  Viktoria Ubavic 583
13.  Anders Rogvall 583
14.  Joakim Ferm 579
15.  Ronny Lukassen 578
16.  Kevin Almqvist 577
17.  Tomo Subotin 573
18.  Björn Thisell 572
19.  Michel Gautier 569
20.  Torbjörn Jansson 568
21.  Gunnar Elbrink 565
22.  Daniel Carteus 564
23.  Östen Johansson 562
24.  Peter Borg 558
25.  Sven Nilsson 554
26.  Thomas Pedersen 553
27.  Tony Nilsson 552
28.  Inger Spörk 550
29.  Carina Hjort 546
30.  Joakim Adolfsson 545
31.  Tanja Andersson 542
32.  Branislav Ubavic 538
33.  Annica Gannerud 536
34.  Viktor Lindberg 536
35.  Janina Andersson 531
36.  Stefan Carlsson 530
37.  Jonas Grendalen 527
38.  Stig Claesson 526
39.  Thomas Johansson 526
40.  Emilia Lindstrand 524
41.  Stefan Axelsson 522
42.  Christer Persson 521
43.  Leszek Graniczka 519
44.  Johannes Venemyr 518
45.  Anders Tallvid 514
46.  Kenny Andersson 509
47.  Ivan Bacelj 506
48.  Thomas Hederberg 505
49.  Kenneth Svensson 500
50.  Olle Werning 498
51.  Jean Freding 496
52.  Mats Isaksson 495
53.  Susanne Carlsson 495
54.  Jan-Eric Roman 495
55.  Niclas Arphult 481
56.  B-G Andersson 478
57.  Andreas Karlsson 478
58.  Kjell Olin 465
59.  Tomas Östh 464
60.  Philip Venemyr 464
61.  Jaime Torrelba 434

Resultat cupspel

Steg 1   Res
Olle Gannerud Thomas Pedersen 184-215
Mattias Hortberg Sven Nilsson 173-225
Bengt Staaf Peter Borg 158-223
Lars Tegmyr Östen Johansson 191-224
Håkan Sandahl Daniel Carteus 214-220
Viktoria Ubavic Gunnar Elbrink 188-138
Anders Rogvall Torbjörn Jansson 222-189
Joakim Ferm Michel Gauthier 171-199
Ronny Lukassen Björn Thisell 167-206
Kevin Almqvist Tomo Subotin 233-175

Steg 2   Res
Alf Spörk (direktkvali.) Thomas Pedersen 200-228
Lennart Ottosson (direktkvali.) Sven Nilsson 213-209
Nils Nettermark (direktkvali.) Peter Borg 257-211
Roger Ahlström (direktkvali.) Östen Johansson 196-188
Svenne Nord (direktkvali.) Daniel Carteus 197-186
Emelie Hjort (direktkvali.) Michel Gauthier 223-157
Viktoria Ubavic Björn Thisell 194-214
Anders Rogvall Kevin Almqvist 216-206

Steg 3   Res
Lennart Ottosson Thomas Pedersen 186-205
Nils Nettermark Björn Thisell 183-204
Roger Ahlström Anders Rogvall 169-212
Svenne Nord Emelie Hjort 199-238

Steg 4   Res
Emelie Hjort Thomas Pedersen 187-202
Anders Rogvall Björn Thisell 216-190

Steg 5   Res
Anders Rogvall Thomas Pedersen 218-218
27-40 (Roll-off)