Fredagen den 7 januari 2011 17.00 är det dags för Avslutningscupen för deltagare i JP-Bowlingen och Korpen. Cupen baseras på snittresultaten under den gångna höstsäsongen.

Som vanligt spelas cupen i Bowling Arena och vi hoppas att så många som möjligt kan delta i cupen!

Program

16:30 – Ankomst till Bowling Arena
17:00 – Kvalomgång 1
18:00 – Kvalomgång 2
– De 26 bästa till cupspel
– De 6 högsta kvalresultaten direkt till steg 2
19:00 – Steg 1 (20 st)
19:20 – Steg 2 (16 st)
19:40 – Steg 3 (8 st)
20:00 – Steg 4 (4 st)
20:15 – Steg 5 (2 st)
20:30 – Prisutdelning och buffé i restaurangen


Anmälda spelare

JP-Bowlingen                     Korpen
Thomas Pedersen AMF Killar Ing-Marie Svensson Girl-fighters
Håkan Sandahl Ghost Division Lena Söderblom Girl-Fighters
Anders Rogvall City Bowlers Anna-Karin Hall Team Suxess
Olle Gannerud Game Over Lena Jonsson Team Suxess
Patrik Hjort Game Over Sven Nilsson Prototal
Emelie Hjort Hej och hå JKK Ivan Bacelj Prototal
Erik Gustafsson En kvar Sandro Padoan Prototal
Jonas Gustafsson En kvar Mats Isaksson Prototal
Johan Carlsson Hornen Ing-Marie Svensson (ej bowl) Rådslaget
Patrik Andersparr Hornen Göran Hallin Rådslaget
Stig Claesson Team 60+ Ivan Dusic Munksjö Boys
Katarina Törnkvist Hornen Stefan Lantos Munksjö Boys
Jan-Eric Roman Team 60+ David Toner Munksjö Boys
Simon Nilsson Hej och hå JKK Peter Wahlqvist Munksjö Boys
Stig-Ove Wisberg Ghost Division Janina Andesson Rännbowlers
Lars Tegmyr Ghost Division Tomas Östh Rännbowlers
Peter Classon VSSmide 1 Anders Karlsson Rännbowlers
Jonas Orrgren VSSmide 1 Sari Helgesson Rännbowlers
Oskar Öberg VSSmide 1 Kenny Andersson Rännbowlers
Marcel Stolt VSSmide 1 Emil Nöjd Nackspärr
Joakim Ferm VSSmide 1 Johan Öberg Nackspärr
Anders Tallvid VSSmide 2 Martin Tellbom Nackspärr
Sonny Andersson VSSmide 2 Jonas Grendalen Rännbowlers
Ronny Lukassen VSSmide 2 Christer Johanesson Posten IF 2
Bo Renberg VSSmide 2 Bengt Staaf Posten IF 2
Oliver Börjesson VSSmide 2 Bo-Göran Andersson SCA
Michel Gauthier The Bears Pelle Larsson SCA
Jean Freding Team 60+
Peter Lindén ÖA
Stefan Axelsson ÖA
Branislav Ubavic AMF Killar
Torbjörn Johansson M-Clean
Kenneth Svensson Team 60+
Lennart Karlsson Bi-Odlarna
Inger Spörk Bi-Odlarna
Ove Florin Bi-Odlarna
Alf Spörk Optimisterna
Sven-Erik Nord Optimisterna
Kjell-Åke Karlsson Optimisterna
Östen Johansson ÖA
Johannes Venemyr ÖA
Philip Venemyr ÖA
Kevin Almqvist Hej och hå JKK
Emma Mainhed City Bowlers
Daniel Ström M-Clean
Peter Borg Fan-Tastic
Gunnar Elbrink Fan-Tastic
Andreas Kratz Fan-Tastic
Thomas Johansson Fan-Tastic
Yvonne Nord Blåbären
Annica Gannerud Blåbären
Anette Winberg Blåbären
Carina Hjort Blåbären
Stefan Carlsson Carlssons
Susanne Carlsson Carlssons
Jonny Carlsson Fan-Boys
Samuel Fauth The Bears
Jaime Torrelba The Bears
Tony Nilsson Fan-Boys
Daniel Carteus Fan-Boys
Leszek Graniczka Kompisarna
Tuomo Halonen AMF Killar
Marijan Kovac Kompisarna
Thomas Haderberg Kompisarna

Resultat kvalspel

Spelare:                                     Lag:                        Res:
1 Tomas Pedersen Amf Killar 704
2 Bo-Göran Andersson SCA 667
3 Daniel Ström M-Clean 666
4 Erik Tellbom Nackspärr 666
5 Kevin Almqvist Hej o håå JKK 659
6 Susanne Carlsson Carlssons 657
______________________________________ Till steg 2 i cupspelet __________
7 Emma Mainhed City Bowlers 653
8 Sandro Padoan Prototal 637
9 Anders Rogvall City Bowlers 636
10 Patrik Hjort Game Over 633
11 Tuomo Halonen AMF Killar 629
12 Emelie Hjort Hej o håå JKK 627
13 Håkan Sandahl Ghost Div. 626
14 Jan-Eric Roman Team 60+ 620
15 Leszek Graniczka Kompisarna 616
16 Stefan Carlssons Carlssons 613
17 Peter Borg Fan-Tastic 609
18 Emil Nöjd Nackspärr 604
19 Inger Spörk Bi-Odlarna 601
20 Kjell-Åke Karlsson Bi-Odlarna 600
21 Ove Florin Bi-Odlarna 597
22 Olle Gannerud Game Over 597
23 Andreas Kratz Fan-Tastic 594
24 Mats Isaksson Prototal 594
25 Thomas Haderberg Kompisarna 590
26 Marijan Kovac Kompisarna 589
______________________________________ Till steg 1 i cupspelet __________
27 Branislav Ubavic AMF Killar 577
28 Erik Gustafsson En kvar 577
29 Lennart Karlsson Bi-Odlarna 572
30 Thomas Johansson Fan-Tastic 572
31 Ivan Dusic Munksjö 568
32 Stig-Ove Wisberg Ghost Division 568
33 Ryszard Tarczyk Kompisarna 566
34 Göran Hallin Rådslaget 565
35 Peter Wahlqvist Munksjö 563
36 Simon Nilsson Hej o håå JKK 563
37 Alf Spörk Optimisterna 560
38 Johnny Carlsson Fan-Boys 560
39 Lars Tegmyr Ghost Division 559
40 Anna-Karin Hall Team Suxess 559
41 Daniel Carteus Fan-Boys 558
42 Jonas Gustafsson En kvar 549
43 Stefan Axelsson ÖA 546
44 Lena Söderblom Girl Fighters 546
45 Peter Lindén ÖA 545
46 Martin Tellbom Nackspärr 543
47 Sven Nilsson Prototal 539
48 Sven-Erik Nord Optimisterna 539
49 Torbjörn Johansson M-Clean 532
50 Johan Öberg Nackspärr 532
51 Anette Winberg Blåbären 529
52 Gunnar Elbrink Fan-Tastic 525
53 Tony Nilsson Fan-Boys 524
54 Anders Karlsson Rännbowlers 524
55 Joakim Ferm VSSmide 1 523
56 Kenneth Svensson Team 60+ 521
57 Pelle Larsson SCA 521
58 Johan Carlsson Hornen 521
59 Patrik Andersparr Hornen 520
60 Jaime Torrelba The Bears 518
61 Ronny Lukassen VSSmide 2 517
62 Östen Johansson ÖA 515
63 Michel Gauthier The Bears 513
64 Kenny Andersson Rännbowlers 513
65 Bo Renberg VSSmide 2 512
66 Carina Hjort Blåbären 511
67 Peter Claesson VSSmide 1 509
68 Yvonne Nord Blåbären 503
69 Oskar Öberg VSSmide 1 502
70 Oliver Börjesson VSSmide 2 502
71 Johannes Venemyr ÖA 493
72 Janina Andersson Rännbowlers 492
73 Katarina Törnkvist Hornen 489
74 Sari Helgesson Rännbowlers 486
75 Jean Freding Team 60+ 484
76 Philip Venemyr ÖA 483
77 Stig Claesson Team 60+ 482
78 Samuel Fauth The Bears 481
79 Beau Kelly The Bears 481
80 Anders Tallvid VSSmide 2 481
81 Annika Gannerud Blåbären 480
82 Jonas Grendalen Rännbowlers 477
83 Sonny Andersson VSSmide 2 463
84 Marcel Stolt VSSmide 1 459
85 Tomas Östh Rännbowlers 434

Resultat cupspel

Steg 1

 Res

Emma Mainhed vs Marijan Kovac 182-200
Sandro Padoan vs Thomas Haderberg 222-202
Anders Rogvall vs Mats Isaksson 197-166
Patrik Hjort vs Andreas Kratz 217-186
Tuomo Halonen vs Olle Gannerud 192-233
Emelie Hjort vs Ove Florin 194-171
Håkan Sandahl vs Kjell-Åke Karlsson 182-190
Jan-Eric Roman vs Inger Spörk 201-179
Leszek Graniczka vs Emil Nöjd 205-213
Stefan Carlsson vs Peter Borg 170-205

Steg 2

 Res

Erik Tellbom (topp 6) vs Marijan Kovac 215-198
Sandro Padoan vs Emil Nöjd 183-179
Anders Rogvall vs Daniel Ström (topp 6) 182-166
Patrik Hjort vs Bo-Göran Andersson (topp 6) 255-192
Kevin Almqvist (topp 6) vs Olle Gannerud 215-192
Emelie Hjort vs Thomas Pedersen (topp 6) 202-222
Susanne Carlsson (topp 6) vs Kjell-Åke Karlsson 145-169
Jan-Eric Roman vs Peter Borg 214-155

Steg 3

 Res

Erik Tellbom vs Sandro Padoan 222-186
Thomas Pedersen vs Patrik Hjort 177-190
Kevin Almqvist vs Kjell-Åke Karlsson 200-212
Anders Rogvall vs Jan-Eric Roman 148-167

Steg 4

 Res

Erik Tellbom vs Patrik Hjort 269-173
Kjell-Åke Karlsson vs Jan-Eric Roman 187-188

Steg 5

 Res

Erik Tellbom vs Jan-Eric Roman 150-180