Fredag den 8 januari är det dags för avslutningscupen för deltagare i JP-Bowlingen och Korpen baserat på snittresultaten under den gångna säsongen.

Program avslutningscupen 8/1

16:45 ankomst till Bowling Arena
17:00 Kval 1
18:00 Kval 2
– De 26 bästa till cupspel, de 6 högsta kvalresultaten direkt till steg 2
19:00 Steg 1 (20 st)
19:20 Steg 2 (16 st)
19:40 Steg 3 (8 st)
20:00 Steg 4 (4 st)
20:15 Steg 5 (2 st)
20:30 Prisutdelning och mexikansk buffé i restaurangen

Deltagare i JP-Bowlingen har redan betalat kostnaden för avslutningscupen i samband med anmälningsavgiften, för deltagare i Korpen är kostnaden för deltagande i cupen 100 kr.


Anmälda spelare

1. Stefan Carlsson, Carlssons
2. Susanne Carlsson, Carlssons
3. Östen Johansson, ÖA
4. Johannes Venemyr, ÖA
5. Peter Lindèn, ÖA
6. Philip Venemyr, ÖA
7. Stefan Axelsson, ÖA
8. Stig Claesson, Team 60+
9. Tomo Subotin, Carinas Carameller
10. Carina Hjorth, Carinas Carameller
11. Jean Freding, Team 60+
12. Olle Gannerud, Team BOA
13. Daniel Ström, M-Clean
14. Maj-Britt Ekman, Team Success
15. Lena Jonsson, Team Sucess
16. Anders Svensson, Biodlarna
17. Olle Werning, Biodlarna
18. Lennart Karlsson, Biodlarna
19. Torbjörn Johansson, M-Clean
20. Annica Gannerud, Team BOA
21. Alf Spörk, Optimisterna
22. Joakim Apleryd, Team Munson
23. Jan-Eric Roman, Team 60+
24. Björn Thisell, Team BOA
25. Samuel Fauth, The Bears
26. Michel Gautier, The Bears
27. Bengt-Olof Thorberg, Optimisterna
28. Sven-Erik Nord, Optimisterna
29. Kjell-Åke Karlsson, Optimisterna
30. Emilia Lindstrand, Juniorerna
31. Victoria Ubavic, Juniorerna
32. Branislav Ubavic, Skalmans Dreamteam
33. Lars Tegmyr, Skalmans Dreamteam
34. Bo Renberg, Skalmans Dreamteam
35. Victor Lindberg, Juniorerna
36. Joakim Adolfsson, Juniorerna
37. Kennet Svensson, Team 60+
38. Bengt Staaf, Posten 1 & 2
39. Mats Svensson, SW-Son
40. Ola Gustavsson, Bowlers
41. Martin Tellbom, Nackspärr KK
42. Erik Tellbom, Nackspärr KK
43. Johan Öberg, Nackspärr KK
44. Anders Rosklint, LindRos
45. Bengt Lindholm, LindRos
46. Mattias Arvidsson, PDB Data
47. Mattias Johansson, PDB Data
48. Annika Andersson, PDB Data
49. Peter Classon, Vssmide 1
50. Jonas Orrgren, Vssmide 1
51. Marcel Stolt, Vssmide 1
52. Joakim Ferm, Vssmide 1
53. Anders Tallvid, Vssmide 2
54. Sonny Andersson, Vssmide 2
55. Ronny Lukassen, Vssmide 2
56. Dennis Lila, Jkpg Energi
57. Leif Book, SW-Son
58. Göran Hallin, Rådslaget
59. Mats Hultberg, Jkpg Energi
60. Börje Svärd, Jkpg Energi
61. Reijo Antilla, Saab Tr
62. Kjell Olin, Saab Tr
63. Nils Nettermark, Saab Tr
64. Roger Ahlström, Saab Tr
65. Sven Rutström, Polisen
66. Leif Grytberg, Polisen
67. Mats Gidemar, Polisen
68. Ing-Marie Svensson, Rådslaget
69. Lena Söderblom, Rådslaget
70. Emelie Hjort, Semlans Godsaker
71. Simon Nilsson, Semlans Godsaker
72. Kevin Almqvist, Bowlers
73. Robert Melin, Team Munson
74. Martin Ekvall, Team Munson
75. Niklas Berglund, Team Munson
76. Per Selskog, Carinas Carameller
77. Tommy Johansson, SCA
78. Jan-Olof Bäckström, SCA
79. Bo-Göran Andersson, SCA
80. Åke Daltegren, Posten
81. Ove Lanell, Posten
82. Markus Linnander, Posten
83. Torbjörn Jansson, Posten
84. Krister Karlsson, Posten
85. Stefan Jonsson, Posten


Resultat kval

Spelare, lag

                          Res

Annika Andersson, PDB Data 629
Jan-Olof Bäckström, SCA 623
Leif Grytberg, Polisen 616
Branislav Ubavic, Skalmans Dreamteam 614
Anders Rosklint, LindRos 611
Emelie Hjort, Semlans Godsaker 608
Annica Gannerud, Team BOA 592
Göran Hallin, Rådslaget 588
 Sven-Erik Nord, Optimisterna 579
Jonas Orrgren, Vssmide 1 578
Michel Gautier, The Bears 575
Martin Ekvall, Team Munson  575
Torbjörn Johansson, M-Clean 574
Mattias Arvidsson, PDB Data 572
Daniel Ström, M-Clean 566
Stefan Axelsson, ÖA 564
Lars Tegmyr, Skalmans Dreamteam 564
Niklas Berglund, Team Munson 564
Kjell Olin, Saab Tr 562
Sven Rutström, Polisen 554
Nils Nettermark, Saab Tr 551
Mattias Johansson, PDB Data 549
Kjell-Åke Karlsson, Optimisterna 548
Peter Classon, Vssmide 1 547
Joakim Apleryd, Team Munson 546
Victor Lindberg, Juniorerna 545
Victoria Ubavic, Juniorerna 541
Tomo Subotin, Carinas Carameller 540
Åke Daltegen, Posten 538
Maj-Britt Ekman, Team Success 537
Robert Melin, Team Munson 537
Bengt-Olof Thorberg, Optimisterna 536
Bo-Göran Andersson, SCA 535
Ronny Lukassen, Vssmide 2 533
Leif Book, SW-Son 533
Olle Wernbring, Biodlarna 532
Krister Karlsson, Posten 529
Susanne Carlsson, Carlssons 526
Torbjörn Jansson, Posten 526
Stefan Jonsson, Posten  526
Mats Svensson, SW-Son 524
Joakim Ferm, Vssmide 1 522
Roger Ahlström, Saab Tr 522
Olle Gannerud, Team BOA 520
Jan-Eric Roman, Team 60+ 520
Stig Claesson, Team 60+ 519
Kevin Almqvist, Bowlers 519
Lena Jonsson, Team Sucess 518
Kennet Svensson, Team 60+ 518
Mats Hultberg, Jkpg Energi 515
Philip Venemyr, ÖA 514
Lena Söderblom, Rådslaget 512
Martin Tellbom, Nackspärr KK 511
Stefan Carlsson, Carlssons 508
Bengt Lindholm, LindRos  508
Mats Gidemar, Polisen 508
Per Selskog, Carinas Carameller 508
Dennis Lilja, Jkpg Energi 507
Reijo Antilla, Saab Tr 503
Erik Tellbom, Nackspärr KK 502
Lennart Karlsson, Biodlarna 500
Johan Öberg, Nackspärr KK 500
Carina Hjorth, Carinas Carameller 499
Ove Lanell, Posten 496
Alf Spörk, Optimisterna 495
Tommy Johansson, SCA 494
Björn Thisell, Team BOA 492
Ola Gustavsson, Bowlers 492
Johannes Venemyr, ÖA 490
Samuel Fauth, The Bears 488
Peter Lindèn, ÖA 487
Jean Freding, Team 60+ 484
Bo Renberg, Skalmans Dreamteam 482
Ing-Marie Svensson, Rådslaget 478
Emilia Lindstrand, Juniorerna 472
Markus Linnander, Posten 468
Anders Tallvid, Vssmide 2 464
Bengt Staaf, Posten 1 & 2 457
Joakim Adolfsson, Juniorerna 455
Dan Östhed, Jkpg Energi 450
Simon Nilsson, Semlans Godsaker 433
Sonny Andersson, Vssmide 2 409
Marcel Stolt, Vssmide 1 403

Resultat cupspel

Steg 1

Spelare 1 Spelare 2 Res
1 Viktor Lindberg Michel Gautier 172-178
2 Torbjörn Johansson Lars Tegmyr 178-176
3 Mattias Arvidsson Stefan Axelsson 140-163
4 Peter Claesson Kjell-Åke Karlsson 181-174
5 Annika Gannerud Joakim Apleryd 162-195
6 Mattias Johansson Niklas Berglund 202-189
7 Sven-Erik Nord Martin Ekvall 164-180
8 Sven Rutström Daniel Ström 173-158
9 Kjell Åhlin Jonas Orrgren 158-184
10 Göran Hallin Nils Nettermark 179-165

Steg 2

Spelare 1 Spelare 2 Res
1 Jonas Orrgren Branislav Ubavic 190-183
2 Michel Gaultier J-O Bäckström 208-184
3 Martin Ekvall Joakim Apleryd 160-156
4 Peter Claesson Emelie Hjort 192-181
5 Torbjörn Johansson Stefan Axelsson 163-169
6 Mattias Johansson Anders Rosklint 143-152
7 Annika Andersson Leif Grytberg 204-197
8 Sven Rutström Göran Hallin 266-173

Steg 3

Spelare 1 Spelare 2 Res
1 Jonas Orrgren Michel Gaultier 154-176
2 Martin Ekvall Peter Claesson 144-152
3 Stefan Axelsson Anders Rosklint 213-170
4 Annika Andersson Sven Rutström 210-144

Steg 4

Spelare 1 Spelare 2 Res
1 Michel Gaultier Peter Claesson 193-195
2 Stefan Axelsson Annika Andersson 154-186

Steg 5

Spelare 1 Spelare 2 Res
1 Annika Andersson  Peter Claesson 183-158