Heat 1 – Lördag 7 jan 10:00

Annika Andersson, GoIF Fram vs. Nicklas Kyhlberg, JBK 8-4 606-578
Moa Jakobsson, BK June vs. Kevin Almqvist, BK June 8-4 617-649
Sylvia Johansson, GoIF Fram vs. Nils Nettermark, JBK 2-10 578-652
Hasse Gustafsson, Huskvarna BK vs. Olle Assarsson, Huskvarna BK 8-4 641-602
Taylor Thorén, GoIF Fram vs. Andreas Appelberg, Södra BK 0-12 671-720
L-G Johansson, JBS/Boys vs. Roger Andersson, Södra BK 0-12 529-691
Elisabeth Henriksson, GoIF Fram vs. Arne Johansson, Vetlanda BC 6-6 641-592
Tim Wikstrand, JKK vs. Olle Gunnerud, JKK 12-0 657-572
Filip Lindbjer, BK June vs. Jonas Berglund, BK June 10-2 679-647
Christer Sandberg, Södra BK vs. Sebastian Mårtensson, Värnamo BC 0-12 626-792
Sten Jakobsson, BK June vs. Fredrik Andersson, JBS/Boys 6-6 626-792
S-O Lövgren, JBS/Boys vs. Johan Gunnerud, Skillingaryd IS 12-0 673-492

Heat 1 – Lördag 7 jan 11:15

Daniel Franson, Team Värnamo BC vs. Tobias Romander, Södra BK 12-0 674-556
Ludde Magnusson, Södra BK vs. Adam Hempel, Vingåkers BK 0-12 539-647
Jonathan Lindell, BK June vs. Emil Fredriksson, BK June 6-6 643-675 
Jon Petersson, BK June vs. Freddy Burenby, BK Rubinen 2-10 681-663
Bengt Lindström, Forsheda vs. Magnus Andersson, Skillingaryd IS 9-3 731-652
Joachim Mette, Södra BK vs. Patrik Åstrand, JBK 6-6 543-628
Fredrik Nettermark, JBK vs. Martin Koldemar, Bogesund 0-12 640-680
Jacob Magnusson, Södra BK vs. Glenn Johansson, Skrufscha 12-0 714-614
Erik Tellbom, Södra BK vs. Jonas Nettermark, JBK 6-6 707-631
Claes Jersenius, BK June vs. Melwin Nielsen, Skillingaryd IS 8-4 617-604
Torbjörn Malmberg, IK Cyrus vs. Patrik Franzén, Bk June 12-0 705-587 
Anders Lydén,. JBK vs. Ulf Rosander, JBK 0-12 582-662

Heat 1 – Lördag 7 jan 12:30

Sören Carlsson, Team Värnamo BC vs. Robert Palmgren, JBS/Boys 10-2 609-558
Per Johansson, Bogesund vs. Elvira Lindell, BK June 8-4 693-681
Jan Kling, Bogesund vs. Björn Hamberg, Södra BK 4-8 641-606
Anders Hempel, JBS/Boys vs. Gunnar Lindkvist, JBK 12-0 611-587 
Thomas Aspklint, Södra BK vs. Linus Wiberg, BK June 10-2 664-663 
Louie Lavallee, Bogesund vs. Wasilis Rilund, Ik Cyrus 0-12 563-672 
Thomas Ortstam, GoIF Fram vs. Makis Manthos, Marbodal BS 0-12 638-698 
Wilma Nyman, Skillingaryd IS vs. Mats Malmsjö, BK June 6-6 627-661 
Tony Rudhager, IK Cyrus vs. Tony Warolin, JKK 10-2 625-617 
Tomas Qvist, JKK vs. Victor Nyberg Hörlin, Södra BK 10-2 654-665
Jesper Hilmersson, Södra BK vs. Erik Österholm, Södra BK 0-12 604-720
Donni Andersson, Södra BK vs. Sören Fransson, Team Värnamo BC 0-12 552-610 

Heat 2 – Söndag 8 jan 10:00

Annika Andersson, GoIF Fram vs. Moa Jakobsson, BK June 12-0 713-567
Nils Nettermark, JBK vs. Hasse Gustafsson, HBK 6-6 614-624
Andreas Appelberg, Södra BK vs. Roger Andersson, Södra BK 10-2 666-601
Elisabeth Henriksson, GoIF Fram vs. Tim Wikstrand, JKK 0-12 530-671
Filip Lindbjer, BK June vs. Sebastian Mårtensson, Värnamo BC 4-8 594-618
Fredrik Andersson, JBS/Boys vs. Stig-Ola Lövgren, JBS/Boys 6-6 672-617
Daniel Fransson, Värnamo BC vs. Adam Hempel, Vingåkers BK 2-10 684-704
Emil Fredriksson, BK June vs. Freddy Burenby, BK Rubinen 10-2 659-615
Bengt Lindström, Forsheda BK vs. Patrik Åstrand, JBK 10-2 541-570

Heat 2 – Söndag 8 jan 11:15

Martin Koldemar, Bogesund vs. Jacob Magnusson, Södra BK 12-0 634-585 
Erik Tellbom, Södra BK vs. Claes Jersenius, BK June 2-10 634-662 
Torbjörn Malmberg, IK Cyrus vs. Ulf Rosander, JBK 8-4 667-642 
Sören Carlsson, Team Värnamo BC vs. Per Johansson, Bogesund 6-6 661-658
Björn Hamberg, Södra BK vs. Anders Hempel, JBS/Boys 10-2 635-613 
Thomas Aspklint, Södra BK vs. Wasilis Rilund, IK Cyrus 6-6 591-629 
Makis Manthos, Marbodal BS vs. Mats Malmsjö, BK June 12-0 675-596 
Tony Rudhager, IK Cyrus vs. Tomas Qvist, JKK 8-4 628-613 
Erik Österholm, Södra BK vs. Sören Fransson, Team Värnamo BC 12-0 776-659 

Heat 3 – Söndag 8 jan 13:00

Annika Andersson, GoIF Fram vs. Hasse Gustafsson, HBK 6-6 616-589
Andreas Appelberg, Södra BK vs. Tim Wikstrand, JKK 6-6 672-600
Sebastian Mårtensson, Värnamo BC vs. Fredrik Andersson, JBS/Boys 4-8 621-667
Adam Hempel, Vingåkers BK vs. Emil Fredriksson, BK June 10-2 616-654
Bengt Lindström, Forsheda BK vs. Martin Koldemar, Bogesund 12-0 692-577
Claes Jersenius, BK June vs. Torbjörn Malmberg, IK Cyrus 10-2 620-652 
Sören Carlsson, Värnamo BC * vs. Björn Hamberg, Södra BK 6-6 721-681
Wasilis Rilund, IK Cyrus vs. Makis Manthos, Marbodal BS 0-12 591-701
Tony Rudhager, IK Cyrus vs. Erik Österholm, Södra BK 0-12 572-698 

*Spelare med högst slagning i heat 3 går direkt till finalkarusell och står därmed över heat 4.


Heat 4 – Söndag 8 jan 14:15

Makis Manthos, Marbodal vs. Annika Andersson, GoIF Fram 6-6 742-692 
Erik Österholm, Södra BK vs. Adam Hempel, Vingåkers BK 0-12 617-725 
Bengt Lindström, Forsheda BK vs. Claes Jersenius, BK June 0-12  636-768
Andreas Appelberg, Södra BK vs. Fredrik Andersson, JBS/Boys 12-0  699-607 

Finalkarusell – Söndag 8 jan 15:30

    Serie 1 Serie 2 Serie 3 Serie 4
1. Andreas Appelberg, Södra BK 257  280 264  280 
2. Makis Manthos, Marbodal BS 231 243 241 203
3. Sören Carlsson, Team Värnamo BC 219 234 205
4. Claes Jersenius, BK June 208 202
5. Adam Hempel, Vingåkers BK 206

Stort grattis Andreas Appelberg, Södra BK – Vinnare av JP-Fighten 2016-2017!