Välkommen till JP-Fighten 2017-2018

Jönköpings mest klassiska bowlingtävling firar nu 40 år! Fighten spelades för första gången 1977 och har varit en populär tävling för stadens bowlare. Årets tävling går av stapeln den 2-7 januari 2018 (ej 5 januari) och blir alltså den 40:e upplagan i följd. Tävlingen arrangeras mellan Bowling City och bowlingklubben Södra BK. 

Anmälan

  Anmälan
  Anmälda spelare


Info

  Tävlingsregler
  Oljeprofil: Middle Road 39”
  Lotteridragning


Program & Resultat

  Grupper
  Program & Resultat (extern länk)*

  Vidare till cupspel
  Resultat cupspel

  Live-Scoring

För att lättare läsa av program och resultat, se gruppindelning först.

 

Gruppspel och desperado

Kvalgrupp A (Grupp 1-12)
2 januari kl. 17:30, 18:45, 20:00

Kvalgrupp B (Grupp 13-24)
3 januari kl. 17:30, 18:45, 20:00

Kvalgrupp C (Grupp 25-36)
4 januari kl. 17:30, 18:45, 20:00

Kvalgrupp D (Grupp 37-48)
6 januari kl. 10:00, 11:15, 12:30

Desperado 6 januari kl. 14:15

Lottning cupspel 6 januari kl. 15:00


Cupspel

Söndag den 7 januari
10:00 Heat 1 (24 spelare, bana 1-12)
11:15 Heat 1 (24 spelare, bana 1-12)
12:30 Heat 1 (24 spelare, bana 1-12)
13:45 Omoljning
14:00 Heat 2 (18 spelare, bana 2-10)
15:15 Heat 2 (18 spelare, bana 2-10)
16:30 Omoljning
16:30 Heat 3 (18 spelare, bana 2-10)
17:45 Heat 4 (8 spelare, bana 3-6)
19:00 Finalkarusell (5 spelare, bana 7-8)

Vinnare av JP-Fighten

2016-2017 Andreas Appelberg, Södra BK
2015-2016 Nils Nettermark, Jönköpings BK
2014-2015 Tony Warolin, Jönköpings KK
2013-2014 Mikael Andersson, BK Sture
2012-2013 Glenn Johansson, IK Cyrus
2011-2012 Tony Warolin, Jönköpings KK
2010-2011 Gunnar Lindqvist, Jönköpings BK
2009-2010 Magnus Ekelund, BK June
2008-2009 Jonny Aulander, BK June
2007-2008 Claes Lindell, JBS/Boys
2006-2007 Patrik Fredriksson, Jönköpings KK
2005-2006 Patrik Fredriksson, Jönköpings KK
2004-2005 Johan Söderström, BK June
2003-2004 Johnny Sandberg, Domino
2002-2003 Arne Moberg, Trollhättans Dolphins
2001-2002 Kenneth Johansson, BK June
2000-2001 Thomas Rhodén, BK June
1999-2000 Henrik Sedow, IK Cyrus
1998-1999 Per-Anders Hörlin, Jönköpings KK
1997-1998 Claes Jersenius, BK June
1996-1997 Johan Söderström, BK June
1995-1996 Robert Asplund, Forsheda
1994-1995 Johan Söderström, Forsheda
1993-1994 Marie Högberg, GoIF Fram
1992-1993 Roger Andersson, BK June
1991-1992 Urban Karlsson, JBK
1990-1991 Lars-Olof Hörlin, BK June
1989-1990 Eva Holmdahl, H-Södra
1988-1989 Eva Holmdahl, H-Södra
1987-1988 Kenneth Lindström, Fagerhult
1986-1987 Vivan Johansson, JBK
1985-1986 Bertil Petersson, IK Cyrus
1984-1985 Mats Göransson, Nässjö KK
1983-1984 Vivan Johansson, JBK
1982-1983 Vivan Johansson, JBK
1981-1982 Lars Green, Boys
1980-1981 Conny Edlund, Boys
1979-1980 Kurt Nilsson, Boys
1978-1979 Lars-Olof Hörlin , BK June

OBS! Sedan 2015 är tävlingen inte sanktionerad hos Svenska Bowlingförbundet.